Nivgöz Adana
Hafta İçi Her Gün 08:30 - 17:30 CTS: 09:00 - 13:00
Adana Merkez 0 322 227 72 72

Vitrektomi ameliyatının başarı şansı nedir?

Vitrektomi ameliyatı en kompleks göz ameliyatlarındandır. Ameliyat başarısı dekolman süresi, sahanın genişliği, yırtığın sayısı, yeri ve durumuyla pareleldir. Genel kural ameliyat ne kadar erken yapılırsa başarı şansı o kadar yüksektir. Dekolman tedavisi için ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Az sayıdaki bazı vakalarda bütün uğraşılara ve tekrarlayan girişimlere rağmen retinanın yatışması mümkün olmayabilir, zamanla retina canlılığını yitirip görme düzelmeyebilir. Ayrıca cerrahi girişimden sonra kanama, infeksiyon, yüksek göziçi basıncı ve katarakt gelişim riski de vardır.


Vitrektomi ameliyatı

 

Vitrektomi ameliyatlarında hastalar hangi hususlara dikkat etmelidir?
Vitrektomi ameliyatı en kompleks göz ameliyatlarındandır. Ameliyat sonrasında hastada bir miktar rahatsızlık olabilir. Hastalar bir süre daha ışık çakmaları ile uçuşan cisimleri görebilir. Gözün içine gaz kabarcığı uygulanmışsa hastanın başını bir süre yüzükoyun pozisyonda tutması gerekebilir.

Yine gaz kabarcığı verilen bu hastaların gazın kendiliğinden kaybolmasına kadar uçak seyahati yapmaları veya yüksek irtifalı yerlere gitmeleri sakıncalıdır.(yaylalar gibi) Dekolman ameliyatlarından sonra görmenin artması uzun zaman alabilir, şikayetler bazen tamamen düzelmeyebilir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis