Nivgöz Adana
Hafta İçi Her Gün 08:30 - 17:30 CTS: 09:00 - 13:00
Adana Merkez 0 322 227 72 72

SLT ( Selektif Lazer Trabeküloplasti) Nedir?

Selektif lazer trabeküloplasti (SLT)  glokoma bağlı göz içi basıncını düşüren basit ve oldukça etkili bir lazer tedavisidir.Göz hekimi tarafından muayene ortamında uygulanabilen tedavi yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.

 

SLT Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

SLT tedavisi muayene ortamında yapılır.Herhangi bir ameliyathane koşulu gerektirmez.Hastanede yatmak,günlük aktiviteleri kısıtlamak gerektirmez.Tedaviye başlamadan önce anestezik bir damla ile göz uyuşturulur.

Sonra özel bir mikroskop kullanılarak lazer tedavisine başlanılır.İşlem birkaç dakikada biter ve hasta herhangi bir acı duymaz.

 SLT Nasıl Etki Etmektedir?

SLT  ile düşük dozda lazer enerjisi tıkalı kanalcıkların içine gönderilerek pigment içeren hücreleri tahrip ederek yok olmasını sağlar.Böylece tıkalı kanalcıklar da sıvı akışı normalleşir ve göz içi basıncı normal seviyesine düşer.Hasarlı dokuya bu işlem yapılırken pigment içermeyen hücreler lazer enerjisinden hiçbir zarar görmez.

 

SLT Hangi Hastalıklara Uygulanır?

SLT tedavisi  açık açılı glokomu olan her hastaya uygulanabilir.Ayrıca ilaç tedavisini uygulamakta güçlük çeken veya ilaç tedavisine yeni başlamış olup SLT  tedavisiyle hiç ilaç kullanmadan tedavi olma şansına  sahip olmak isteyen hastalara yapılabilir.

 

SLT Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

SLT tedavisi göz tansiyonu yüksek kabul edilen hastalara göz içi basınçlarını daha düşük seviyelere indirmek için kullanılır ve yapılan çalışmalarla  hastaya herhangi bir  zararın olmadığı kanıtlanmış ağrısız bir tedavi imkanı sağlar.Hastaların  % 80 inde  göz içi basıncını % 25 oranın da düşürür.Diğer tedavi  yöntemlerinden hiçbirine cevap vermeyen glokom hastalarında etkin bir tedavi sağlar.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis