Nivgöz Adana
Hafta İçi Her Gün 08:30 - 17:30 CTS: 09:00 - 13:00
Adana Merkez 0 322 227 72 72

Retina nedir? Gözün hangi kısmını oluşturur?

Retina gözün en içinde, arka duvarına çepeçevre döşenmiş bir sinir tabakasıdır.Beynin uzantısı olan bu doku son derece narin bir dokudur.

Gözü bir fotoğraf makinesine benzettiğimizde retina dediğimiz bu kısım fotoğraf makinesinin film kısmına tekabül etmektedir. 

Retina muayenesi nasıl yapılır? 
Retina muayenesi beklenilenden daha uzun süren bir muayenedir.Bu sürenin bir bölümü muayene sırasında harcanırken, büyük bir kısmı da göz bebeğinin damla ile büyütülmesi için beklemek ile geçmektedir.

Retina muayenesine ek olarak tanısal amaçlı tetkik (ultrason(USG), fundusanjiografisi (FFA), retina tomografisi (OCT) gibi) gerektiğinde ise muayene süresi biraz daha uzayacaktır.Sabırlı olmak daha sağlıklı bir sonuca ulaşmanız açısından gereklidir.Retina hastalıklarının bir bölümü acil tedavi gerektirmektedir.

Retina hastalığının seyrinde ani bir değişikliğin olması durumunda kliniğimizden randevu almanız gerekli değildir, hemen başvurmanız, vakit kaybetmemeniz göz sağlığınız açısından önemlidir.

Retina birimindeki muayene sırasında takip edilen prosedür; 
Refraktif ve Göz tansiyonu ölçümleri, Görme keskinliği değerlendirilmesi, Biyomikroskop muayenesi Damla uygulanarak göz bebeğinin büyümesi için bekleme Retina muayenesi (İndirekt oftalmoskop veya biyomikroskopla) Retina muayenesi sırasında çok yoğun ışık demetini hissedeceksiniz, sabırlı olmanız, muayeneyi kolaylaştıracaktır. 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis