Nivgöz Adana
Hafta İçi Her Gün 08:30 - 17:30 CTS: 09:00 - 13:00
Adana Merkez 0 322 227 72 72

Kontakt Lensler’in Üstünlükleri

Kontakt lensin göze uygunluğunu belirleyen çap ve eğrilik yarıçapı gibi parametrelerin göz önüne alınarak uygulandığı bir kontakt lens, kullanıcısına gözlüğe göre görsel ve kozmetik avantajlar sağlayabilir.

Kontakt lensler öncelikle kullanıcılara gözlük takmama rahatlığı sunarak gözlük çerçevesinin ve camın sınırlayıcı etkisini ortadan kaldırırlar. Kişinin görme alanı genişler.

Yüksek numaralarda gözlük camının ağırlığı ve kalınlığı gibi sorunlar ortadan kaldırılmış olur. Böylece gözlük camlarından dolayı kişinin gözünün olduğundan küçük ve ya büyük görünme sorunları da düzelmiş olur. Ayrıca kalın camlardan kaynaklanan bakılan cisimleri olduğundan büyük ve ya küçük görme sorunları ve yine camdan kaynaklanan çevre kısımlardaki görüntü kalitesizliği de düzelmiş olur. Genellikle kontakt lensler direk kornea üzerine uygulandıkları için gözlük camından daha iyi bir görme kalitesi sağlamaktadır.

Sadece bir gözünde kırma kusuru olan ve ya iki gözü arasında çok fazla numara farkı olan gözlük kullanımının zor olduğu bu durumlarda da kontakt lensler gözlüğe göre optik üstünlük sağlarlar.

Tek gözünde ameliyat veya yaralanma gibi bir nedenle lensini yitirmiş (afak) olgularda gözlük camları aşırı büyütme yaptığı için böyle bir gözlüğün kullanımı zordur. Kontakt lenslerde büyütme faktörü oldukça azdır ve hasta tarafından kolaylıkla uyum sağlanır. Böylece hasta her iki gözünü kullanabilir hale gelir.

Görmesi gözlük camları ile yeteri kadar düzeltilemeyen keratokonuslu hastalarda ve ya başka bir nedene bağlı düzensiz korneası olan hastalarda, kontakt lenslerle sıklıkla iyi bir görme keskinliği elde edilebilir.

Pek çok spor dalında gözlük kullanımı sorun olmaktadır. Darbeler sırasında zarar gören gözlük camları o sırada göze de zarar verebilmektedir. Kontakt lenslerin bu açıdan sporcular için de avantajları vardır.

Özellikle yumuşak kontakt lenslerde ilk takıştan itibaren uyum sağlanır, diğer kontakt lenslerde de kısa bir alışma döneminden sonra genellikle iyi bir uyum sağlanabilmektedir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis