Nivgöz Adana
Hafta İçi Her Gün 08:30 - 17:30 CTS: 09:00 - 13:00
Adana Merkez 0 322 227 72 72

Kontakt Lens Nedir?

Görme bozukluklarını düzeltmek için kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir. Kontakt lensler optik amaç dışında göz renginin değiştirilmesi için kozmetik amaçlı ve kornea hastalıklarında da tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Miyop ve ya hipermetroplar için üretilmiş olan yumuşak kontakt lensler en fazla -1,00 diyoptri kadar astigmatizmayı düzeltebilirler. Bu yüzden daha yüksek astigmatizmada astigmat için üretilmiş Yumuşak Torik Lenslerin kullanılması gerekir. Bu lensler de -2,75 diyoptri kadar astigmatı düzeltebilirler. Daha yüksek astigmatta kişiye özel olarak üretilen Torik Yumuşak Lenslerden ve özellikle düzensiz kornealarda oluşan astigmat için Gaz Geçirgen Sert Kontakt Lenslerden faydalanılabilir.

Küçük numaralarda gözlük ve kontakt lens numaraları ayni iken numara arttıkça miyopların gözlüğe göre daha küçük, hipermetropların ise daha büyük numaralı bir lens kullanmaları gerekir. Son yıllarda kontakt lens teknolojisi çok gelişmiştir. Lenslerin kullanımını kolaylaştıran ve kullanım süresini uzatan yeni tasarımlar ve materyaller kullanılmaya başlanmıştır.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis