Nivgöz Adana
Hafta İçi Her Gün 08:30 - 17:30 CTS: 09:00 - 13:00
Adana Merkez 0 322 227 72 72

Kontakt Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süresi geçmiş ya da deforme lensler kullanılmamalıdır. Lens takıp, çıkarmadan önce eller sabunlu suyla yıkanıp iyice durulanmalı ve tercihen kağıt havlu ile iyice kurulanmalıdır.

Lenslerin her çıkarışta temizlenmesi, durulanması ve dezenfekte edilmesi gereklidir. Saklama kutusuna lens konulup, içine saklama solüsyonu konduktan sonra lens kutularının kapalı tutulması gereklidir. Kaplardaki solüsyon her gün yenilenmelidir. Aynı solüsyonun bir seferden fazla kullanılmaması gerekir. Lens çok amaçlı solüsyon içerisinde minimum 4 saat bekletilmelidir. Kontakt lenslerin doktorun önerdiği solüsyon haricinde başka solüsyonlarla temizlenmemesi gereklidir.

Lens musluk suyu ile kesinlikle temas ettirilmemelidir.

Yeni kullanıcılarda, gözde rahatsızlık hissi, göz yaşarması, kırpma, ışık hassasiyeti olabilmektedir. Bu durum zamanla düzelmektedir, yumuşak lenslerde 3-5 gün , sert lenslerde birkaç hafta kadar alışma süresi vardır.

Kontakt lens kullananlarda ani gelişen ağrı ve kırmızı göz , korneal ülser veya enfeksiyon açısından risk taşır. Bu durumda kullanıcı hemen kontakt lenslerini çıkartıp en yakın zamanda göz doktoruna başvurmalıdır. Erken tanı, tedavinin başarılı olması açısından çok önemlidir.

Lens kullanırken makyaj yapmak mümkündür. Ancak lenslerin makyaj malzemesiyle kirlenmemesine özen gösterilmesi gerekir.

Lens gözdeyken kesinlikle doktorun önermediği hiçbir damlanın damlatılmaması gereklidir.

Lens kullanırken göze herhangi bir kimyasal madde kaçarsa derhal lenslerin çıkarılması ve gözlerin bol suyla yıkanması gereklidir.

Yüzerken veya banyo yaparken kontakt lenslerin çıkarılması gereklidir.

Kontakt lens kullanırken düzenli olarak göz kontrolü yaptırılması gereklidir.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis