Nivgöz Adana
Hafta İçi Her Gün 08:30 - 17:30 CTS: 09:00 - 13:00
Adana Merkez 0 322 227 72 72

Kerotokonus Tanısı nasıl Konur ve Tedavisi Var mıdır?

KERATOKONUS TANISI NASIL KONUR?

Yapılan göz muayenesinde hastanın şikâyetleri ve klinik muayene ile hastalıktan şüphelenilmesi ile çekilen kornea topoğrafisi kesin tanı koydurur. 

Ancak erken dönemde klinik tamamen normal veya normale yakın olabilir. Bazen Excimer laser yapmak amacı ile çekilen kornea topoğrafisi ile hastalık tespit edilir.   

KERATOKONUS’TA TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Keratokonus günümüzde ilerlemesi durdurulabilir bir hastalık haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda geliştirilen tedavi yöntemleri ile hastaların büyük çoğunluğunda ilerleme durmakta ve hatta bir miktar Korneal düzleşme sağlana bilmektedir. Bu nedenle hastalığın erken tanısı ve tedavisi çok önemli hale gelmektedir.

Hastalığın evresine göre tedavi şekli değişmektedir:

CROSS LİNKİNG TEDAVİSİ
KORNEAL HALKA (RİNG) 
KERATOPLASTİ

 

SIK SORULAN SORULAR:

1- Keratokonus hastalığı körlükle mi sonuçlanır?

Keratokonus kör eden bir hastalık değildir. Zamanında uygun tedavi olursanız yaşam sürenizce görmenizi önemli ölçüde koruyabilirsiniz. Ancak görme düzeyiniz hastalığın tedaviye başlandığı seviyesi ile önemli ölçüde ilişkilidir.

 

2- Keratokonus sürekli ilerler mi?

Keratokonus ilerleyici bir hastalık olmakla birlikte genellikle 40 yaş civarında ilerlemesi önemli ölçüde durur. Bunun nedeni yaşa bağlı olarak kornea lifleri arasındaki çapraz bağların artması (Doğal cross linking) olarak gösterilmektedir.

 

3-Cross linking tedavisi keratokonusun ilerlemesini durdurur mu?

Keratokonus tedavisinde cross linking çok önemli bir tedavi yöntemi olup uygulanabilen hastaların büyük bölümünde ilerlemeyi durdurur.

 

4-Cerrahi tedavi (Korneal halka veya Keratoplasti ) kesin çözüm müdür?

Keratokonusta cerrahi tedavi enson düşünülecek yöntemdir. Ancak cross linking ve kontakt lenslerle görmesi arttırılamayan veya bu yöntemler uygulanamayan hastalar için cerrahi yöntem düşünülmelidir.

Korneal halka uygulaması görmede düzelme ve kornea dikliğini azaltması nedeni ile keratoplastiden önce düşünülmelidir.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis