Nivgöz Adana
Hafta İçi Her Gün 08:30 - 17:30 CTS: 09:00 - 13:00
Adana Merkez 0 322 227 72 72

Göz Tonometrisi

Göz içi basıncının ölçülmesi işlemidir. Biri parmakla, diğerleri aletle olmak üzere 4 farklı yöntemle ölçülür. Glokom hastalarının tanısı ve takibi açısından en kısa sürede bize bilgi veren bir yöntemdir.

Dijital Tonometri

  Gözler kapalı ve hasta aşağı bakarken hekimin iki işaret parmağı ile göze bastırması ve glob da hafif çökertme oluşturulmasıdır. Kabaca bilgi verir, tecrübe isteyen bir işlemdir.

mayagöz

Çökertme Yöntemi /İndentasyon tonometrisi /schiötz tonometrisi

Schiötz tonometrisi denen özel bir aletle yatar pozisyonda ve topikal anestezi ile uygulanır. İlave ağırlıklar takılarak elde edilen sonuç özel bir nomogramla mmHg ye çevrilir. Özellikle kooperasyon sağlanamayan ve çocuk hastalarda tercih edilir.

Goltmanın Aplanasyon tonometrisi (Düzleştirme Yöntemi)

Göz tansiyonunu ölçmede kullanılan en hassas yöntemdir. Hasta biyomikroskop ile muayene edilirken uygulanır. Çok kısa ama hassas bir yöntemdir. NİVGÖZ’ de tüm hastaların göz basıncı rutin olarak pünomatik (havalı) tonometri ile ölçülmekte, gerektiğinde ise aplanasyon tonometrisi kullanılmaktadır. Glokomdan şüphelenilen tüm hastalarda mutlaka aplanasyon tonometrisi ile ölçüm yapılmalıdır.

Pünomotik (havalı) tonometri

Hastanın gözüne üflenen hava ile kornea düzleştirilir ve yansıyan hava alet sensörleri tarafından algılanarak mmHg cinsinden ölçüm verir. Kullanımı kolay ve hastaya temas etmediğinden hastalık bulaşma riski taşımaz.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis