Nivgöz Adana
Hafta İçi Her Gün 08:30 - 17:30 CTS: 09:00 - 13:00
Adana Merkez 0 322 227 72 72

Göz Kapağının İçe Dönmesi (ENTROPİYUM)

Yaşlılığa bağlı kapağın ve kirpiklerin içe dönmesi.

Alt veya üst kapağının içe dönmesine entropiyum denir. Batma, sulanma, ışıktan rahatsızlık, kızarıklık oluşur. İçe dönen kirpikler korneada kalıcı hasara yol açarak görme bozukluğuna yol açabilir.

Üst kapağın ve kirpiklerin içe dönmesi genellikle çocuklukta geçirilmiş trahom hastalığına bağlı oluşur. 

Alt kapağın ve kirpiklerin içe dönmesi genellikle yaşlılığa bağlıdır, bazen doğuştan meydana gelir.
Doğuştan entropiyumda kirpikler gözü çiziyorsa genel anestezi altında kirpiklerin alt tarafından küçük bir parça cilt ve adale çıkarılarak basitçe tedavi edilir.

Yaşlılığa bağlı alt kapak entropiyumunda lokal anestezi altında kapağın iç tarafından veya cilt tarafında kirpik altından yapılan kesi ile alt kapaklarda sıkılaştırma ve kapak çekicilerini güçlendirme ile tedavi yapılır. 

Üst kapak entropiyumunda ciltten yaklaşımla kapak dışa döndürülmekte ve batan kirpiklerin alt tarafına yama yerleştirilerek batma engellenmektedir.

Batan kirpikler için bazen lazer ile batan kirpiklerin follikülü ile kökten temizlenmesi veya dondurma tedavisi yapılmaktadır. Entropiyum için kliniğimizde tüm yöntemler, daha önce defalarca yetersiz ameliyat geçirmiş hastalar da dâhil olmak üzere etkili olarak uygulanmaktadır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis