Nivgöz Adana
Hafta İçi Her Gün 08:30 - 17:30 CTS: 09:00 - 13:00
Adana Merkez 0 322 227 72 72

Göz Kapağı Düşüklüğü (PTOZİS)

Göz kapağı düşüklüğüne ptozis denir. Hastalar daha iyi görmek için kaşlarını kaldırırlar. Doğuştan kapak düşüklüğü olanlarda göz tembelliği, şaşılık, astigmatizm, bulanık görme olabilir.

Erişkinlerde genellikle yaşlılığa bağlı, katarakt veya diğer göz ameliyatlarına, yaralanmalara, sinir felcine bağlı ptozis meydana gelir.

Ptoziste, gözkapağı adale fonksiyonu zayıfsa askı ameliyatı yapılır. Adale fonksiyonu orta veya iyi derece ise adale kuvvetlendirme ameliyatı (levator prosedürleri) yapılır, daha estetik ve fonksiyonel netice verir, uykuda veya göz kırparken göz açık kalmaz.

Erişkinlerde genellikle lokal anestezi altında ameliyat yapılır. Göz ertesi gün açık bırakılır. Ameliyatın ertesi günü, bir hafta ve bir ay sonra kontrol edilir.

Çocuklarda gözbebeğini kapatan kapak düşüklükleri acil olarak tedavi edilirken, gözbebeğini kapatmayan kapak düşüklüğü, çocuğun psikolojik olarak hasar görmemesi için ilkokula başlamadan önce tedavi edilir.

Kliniğimizde tüm yaş gruplarına, tüm ptozis cerrahi prosedürleri, daha önce yetersiz ameliyat olmuşlar da dahil olmak üzere uygulanmaktadır. 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis